اطلاعاتی در زمینه پرورش ماهی فایتر و تکثیر این ماهی زیبا
1) پوست

پوست ماهیان برای جلوگیری از نفوذ آب به بدن ماهی وایجاد صفحه زرهی به نام فلس است، زمانی که ماهی تحت استرس قرار می گیرد ، ازاپیدرم پوست ماده ای به نام موکوس ترشح می شود که از بروز عفونت جلو گیری می کند وباعث سهولت حرکت وصرف انرژی کمتر در شنا می باشد. گاهی عفونت های انگلی باعث ترشح موکوس غلیظ می شود که باعث تیرگی پوست می شود.

1-2) فلسها

فلسها، صفحاتی بیضی شکل از جنس استخوان هستند ودرزیر اپیدرم پوست قرار دارند ودر زمان که ماهی بچه ی نورس است تولید می شوند. وقتی ماهیان به دلیل ابتلا به بیماری ضعیف می شوند اغلب رنگشان تیره وسیاه تر می شود، در کل می توان گفت پوست یکی از قسمتهایی است که در صورت بروز مشکل خیلی سریع تغییر می کند.

2) دستگاه ماهیچه ای

ماهیچه های عمده ماهی که به مصرف تغذیه انسان می رسد به عنوان ماهیچه های سفید شناخته می شود که بسیار قوی هستند واساسا جهت تعقیب وگریز هنگام شکار استفاده می شوند. ماهیچه های قرمز فقط در طول خط جانبی وبعضی محل های خاص مانند پایه ی باله ها، آبششها وچشم یافت می شود. باله ها به وسیله ماهیچه های قرمز کوچک مستقل به حرکت در می آیند، کلیه ماهیان به وسیله یک بالچه ضمیمه در ناحیه پشت، دقیقا جلوی دم که به واسطه داشتن چربی به باله چربی معروف است.

3- دستگاه تنفسی

ماهی به وسیله آبشش تنفس می کند که متشکل ازچهار ردیف رگهای موئینه پهن بسیار ظریف در دو طرف گلو است که خون از میان آنها جریان می یابد. آب پیوسته در روی انها درگزر است . در خلال عبور آب از آبششها دی اکسید کربن خون به داخل آب انتقال می یابد واکسیژن از آب جذب می شود. سطح تنفسی آبششها باید بسیار ظریف باشد تا تبادلات اکسیژن با دی اکسید کربن بتواند به سادگی انجام بگیرد.

این سطوح تنفسی واجد سلول های تولید کننده موکوس ویاخته هایی است که هین عبور خون هر گونه نمک اضافی رااز آن دفع می کند. مسلما چنین ساختمان های ظریفی نسبت به صدمات حاصل از آب بسیار آسیب پذیر است، همچنین اگر به عنوان محلی برای جایگزینی باکتری ها وانگل ها قرار گیرد، بطور جدی مخاطره آمیز خواهد شد. روی آبششها را سرپوش آبششی فرا گرفته ودر داخل گلو دارای یک سری ساختمان شانه مانند به نام کمان آبششی است.

4- دستگاه گردش خون

قلب که در ناحیه پایه گلو قرار دارد. قلب دو محفظه ای است و وقتی خون از آبششها عبور می کند فشار آن تا حد زیادی کم شده وعبور آن از بافتها آرام می شود.

5- دستگاه گوارش

در ماهیان لوله نسبتا ساده ای است که از دهان آغاز می شود. در زمان بلع غذا سریعا از راه مری به سوی معده ره سپار می شود. معده اندامی (یو) شکل است که به دلیل خاصیت ارتجاعی می تواند مقدار زیادی غذا را دریافت کند. سپس مواد در روده جذب می شوند ومقداری هم به صورت مدفوع دفع می شود. دو غده بسیار مهم در ارتباط با لوله گوارش فعالند.

5-1)کبد

کبد: که عضوی بزرگ است و درست درجلوی معده واقع شده است ، رنگ آن قهوه ای مایل به صورتی است . در شرایط طبیعی کبد نباید رنگ پریده یا برنزه باشد. به دلیل اهمیت کبد در سوخت وساز غذا ، بیماری های این غده بسیار مهم هستند. معمول ترین حالت مریضی کبدانتشار وتجمع بیش از حد چربی های نا مناسب است.

5-2) لوزلمعده

پانکراس یا لوزلمعده: که دارای ساختار پراکنده درسرتاسر چربی اطراف زواید باب المعده است. پانکراس در بیماری های ویروسی مهم است زیرا محل مناسبی برای تکثیر دو ویروس مهم از عوامل ویروسی بیماریزا در آزاد ماهیان است.

درماهیان کیسه شنا با قسمت خلفی گلو درارتباط است به طوری که ماهی می تواند سریعا از طریق آن هوارا خارج سازد و به اعماق رود. هر گونه انسداد در این مجرا ویا صدمه به دیواره کیسه شنا ، توسط غذاهای آردی ،مشکلات قابل ملاحظهای در شنای ماهی ایجاد می کند.

6- دستگاه دفعی

کلیه اصلی ترین صافی بدن است. در ماهیان ساختار طویل سیاه رنگ در سقف محوطه شکمی می باشد، که از پشت سر تا مخرج امتداد یافته است. طحال هم در کار دفع موثر است. بافتهای خون ساز کلیه وطحال در بیماریها بسیار مهم ومورد حمله تعدادی از عوامل باکتریایی و ویروسی مخرب قرار می گیرند .

7- دستگاه تولید مثل

دستگاه تولید مثل شامل یک جفت تخمدان در ماده ها و یک جفت بیضه در ماهیان نر می باشد. در مرحله پیش از بلوغ در قسمت قدامی محوطه شکمی است و به مرور با بلغ شدن رشد کرده وتمام طول محوطه شکمی را در بر می گیرد.

8- دستگاه عصبی

رفتار ماهیان بازتابی از دستگاه عصبی آنهاست، ماهیان با احساس بو وتشخیص دقیق کیفیت شیمیایی آب به رودخانه های اصلی بر می گردند که در آن متولد شده اند. به کمک چشمان شکار می کنند . پوست بخش انتهایی اعصاب است که ماهیان توسط آن لمس می کنند ولی جالب ترین اندام حسی سطحی خط جانبی است که از ناحیه سر تا دم کشیده شده وحاوی منافذی است که به بیرون باز می شود. انتهای اعصاب حسی به دیواره داخلی این منافذ ختم می شود. عدسی چشم در ماهیان سالم، گرد وکاملا شفاف است اما در پاره ای بیماری ها کدر می شود. گوش فاقد بخش خارجی است و وظیفه اصلی آن تعادل است که آسیب به آنها باعث عدم تعادل در ماهیان می شود .


منبع: شیلات ایران

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم مرداد 1390ساعت 19:36  توسط محسن.ن | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
اطلاعاتی در زمینه پرورش و تکثیر ماهی فایتر

پیوندهای روزانه
بانک ماهی
آشنایی با ماهیان زینتی
ماهیران
نفس
بی کاره گی های یک دانشجو!!!
نگهداری ماهیهای آب شور و شیرین
اطلس اینترنتی ماهیان زینتی
سایت تخصصی ماهیان آکواریومی
آکوا پرشیا
ماهی تزئینی
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
مهر 1391
شهریور 1391
مرداد 1391
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مرداد 1390
تیر 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
تیر 1389
دی 1388
مهر 1388
دی 1387
مرداد 1386
خرداد 1386
دی 1378
آرشیو موضوعی
بیماری های
نگهداری از ماهی
تکثیر ماهی فایتر
نظریه ها
تجربيات
برچسب‌ها
کتاب (1)
خرید (1)
آکواریوم (1)
ماهی فایتر (1)
نگهداری از لوازم جانبی آکواریوم (1)
نگه داری از لوله های آکواریوم (1)
نگهداری از چسبانک ها ی آکواریوم (1)
کاربرد آرتمیا در تکثیر و پرورش آبزیان (1)
آرتمیا چیست (1)
ریخت شناسی و چرخه زندگی آرتمیا (1)
نیاز لارو ها (1)
تولید و پرورش آرتمیا (1)
کتاب ماهی های آکواریومی (1)
نگهداری ماهیان آکواریومی (1)
راهنما ی نگهداری از اکواریوم (1)
خرید ماهی فایتر (1)
جنگنده سیامی (1)
پیوندها
SEATTEL AQURIUM
پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران
abut care fighter-fish
frome about fish
Age of Aquariums
آكواريوم هاي خانگي خوب يا بد؟
ماهیان زینتی گلدفیش
تکثیرونگهداری ماهیان اب شور و شیرین
شرکت تحقیقاتی و پرورشی ماهیران
Arcadia company
tunze compuny
fighterfish web
مرجع تخصصی رایگان اکانت های اینترنتی....
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

PageRank